Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Ulcinj – jako na arabském tržišti

Na jihu Černé Hory se v blízkosti hranic s Albánií rozkládá přímořské městečko Ulcinj, které se stalo vyhledávanou dovolenkovou destinací. Podél města se totiž táhne několik kilometrů dlouhá pláž, která je zajímavá především svým černým a léčivým pískem. V Ulcinji však stojí za vidění také staré město, lázně a spousta dalších – dokonce i muslimských památek.

Ulcinj, kde žije okolo 20 tisíc obyvatel, je nejjižnějším městem na pobřeží Černé Hory. Leží v blízkosti Skadarského jezera, které je největším jezerem na Balkáně, a také nedaleko albánských hranic. Z tohoto důvodu je ve městě cítit silný islámský vliv, nadpoloviční většinu obyvatelstva představují právě Albánci. Během toulek ulicemi města tak můžete narazit třeba na mešitu a nasávat v těchto končinách nezvyklou orientální atmosféru. Také veškeré nápisy ve městě jsou dvojjazyčné, případně jen albánské. Turisté s oblibou navštěvují zdejší trhy, na nichž vládne čilý ruch – všude se to hemží lidmi, prodejci se vzájemně překřikují a vám jdou z pestré nabídky zboží oči kolem. Trhy se konají dvakrát do týdne a kromě běžných suvenýrů v nich nakoupíte zeleninu, ovoce, sýry, maso, ryby a další potraviny.

Ulcinj

Historie Ulcinje sahá do období před 2500 lety, kdy jej údajně založili Ilyrové, je tak jedním z nejstarších měst Černé Hory. Během staletí se nad jeho vládou vystřídali Řekové, Římané, Srbové, Benátčané i Turci. Všechny přitahovala jeho mimořádná strategická poloha. Stejně tak i piráty, kteří město obsadili ve druhé polovině 16. století a jejich hlavní „živností“ bylo kromě okrádání lodí také obchodování s otroky. Hlavním obchodním placem bylo ulcinjské náměstí. Teprve na sklonku 19. století získali Ulcinj Černohorci. V dobách tzv. Kosovské krize o něj usilovali Albánci a hrozilo mu, že bude skutečně přičleněno k Albánii. Tak se však nestalo a Ulcinj je dnes atraktivní turistickou destinací Černé Hory. Je jedním z největších letovisek v zemi a nachází se zde i malý přístav.

Ulcinj vyniká tím, že kromě přírodních atraktivit v okolí a jedinečných možností rekreace nabízí také množství krásných starobylých památek. Nejvýraznější stavbou města je jistě Ulcinski Grad rozkládající se na mysu mezi dvěma zátokami. Dlouhá staletí sloužil k obraně města a jeho mohutné hradby bylo těžké překonat. Dnes se k němu z centra města dostanete Horní branou, pokud půjdete od přístaviště, musíte projít Dolní branou. Návštěvníci mají možnost se po hradním areálu volně procházet a prozkoumávat jeho jednotlivé části.

Staré město je tvořeno spoustou krásně zdobných historických domů a nechybí ani četné svatostánky. Nepřehlédnutelná je například věž pravoslavné katedrály sv. Nikoly, která stojí v sousedství hřbitova. Každého pak jistě zaujme zdejší mešita – původně se na jejím místě nacházel kostel, který však byl během osmanské nadvlády přestavěn na muslimský svatostánek. Hned u mešity stojí za návštěvu místní muzeum, v němž jsou vystaveny sbírky archeologických nálezů objevených během vykopávek. Z významných panských domů stojí za pozornost palác Balšićů a palác Venezia, který byl v dobách benátské nadvlády sídlem benátského místodržícího. Oba paláce prošly rozsáhlou rekonstrukcí a nyní jsou z nich luxusní hotely. Pokud jste ubytování v paláci Balšićů, můžete se do něj dostat po schodech vedoucích přímo z pláže.

Ulcinj

Když už jsme u těch pláží, jsou právě ony jedním z velkých lákadel městečka Ulcinj. Centrum města lemuje Malá pláž, která je dlouhá cca 600 metrů a má velmi pozvolné klesání do moře. Podél ní jsou roztroušeny nejrůznější restaurace, bary, kavárny a obchůdky se suvenýry. Směrem na jihovýchod se pak nachází pláž, která vzhledem ke své délce nese název Velká pláž. Je dlouhá 13 km, široká přes 100 metrů a je tvořena velmi jemným tmavým pískem. Vzhledem k tomu, že je v něm obsaženo vysoké množství jódu, je považována za léčivou – lidé na ní tak často polehávají bez ručníků či lehátek. Podél pláže byla vybudována koupaliště a do budoucna je počítáno také s výstavbou řady ubytovacích zařízení. Kapacita ubytovacích zařízení totiž stále není dostatečná. Mnohé hotely se budují, jiné prošly v posledních letech rekonstrukcí. Kvalita nabízených služeb Ulcinjské riviéry se tak výrazně zvyšuje.

Další známou ulcinjskou pláží je Ženska plaža, kterou by měly navštěvovat především ženy, které nemohou mít děti. Zdejší písek údajně pomáhá v léčení neplodnosti. Na samém jižním okraji černohorské riviéry se nachází říční ostrov Ada Bojana, jehož pláže jsou vyhledávány příznivci naturismu. Z centra města se do této oblasti můžete vypravit pravidelnou autobusovou linkou. Celkově se celá Ulcinjská riviéra může pochlubit ideálními podmínkami pro letní dovolenou u moře. Panuje zde mimořádně teplé podnebí a každoročně se zde můžete těšit až na 217 slunečních dní. Průměrné letní teploty dosahují 26 stupňů Celsia a hlavní letní sezóna trvá od dubna do konce října. Zdejší obyvatelé se díky příznivému podnebí věnují hlavně zemědělství – pěstují citrusy, granátová jablka, vinnou révu, olivovníky a mnohé další středomořské a subtropické plodiny.

Přímo na plážích, nebo ve vodě je možné se věnovat řadě rekreačních sportů. Oblíbený je především windsurfing a kitesurfing, ideální podmínky pro tyto sporty jsou zejména u ostrova Ada Bojana a u Velké pláže. Mnoho lidí se věnuje rovněž potápění – zájemci o tento rekreační sport se mohou přihlásit do některého z kurzů, které pořádá potápěčské středisko Olcinium. Kdo se chce bavit, může vyzkoušet jízdu na vodních lyžích či skútrech. Byl také zaznamenán rostoucí zájem o jachting, přístav pro sportovní lodě byl vybudován u mysu Djeran, v jehož blízkosti jsou také skvělé podmínky pro rybaření. Sportovně zaměření turisté si v Ulcinji zkrátka přijdou na své.

I v okolí města se nachází několik zajímavostí. Směrem na jihovýchod se například rozkládá ulcinjská salina Bajo Sekulić pojmenovaná podle hrdiny černohorských dějin. Je největší salinou nejen v této zemi, ale v oblasti celého Jadranu. Založena byla roku 1936 a po druhé světové válce následně rozšířena. Sůl se z této saliny získává pomocí moderních technologií. Severozápadně od Ulcinje se pak v zátoce Kruče nachází malý skalnatý ostrůvek, na němž v minulosti stával starý Ulcinj. Toto staré město se nakonec kvůli zvedajícím se vodám muselo přestěhovat do dnešních míst. Během archeologických prací byly v zátoce Kruče objeveny pozůstatky římské vily původem ze 4. století. V ní se našly krásné mozaiky a četné předměty denní potřeby. Milovníci přírody by si pak neměli nechat ujít ani výlet k Šaskému jezeru, v jehož okolí se rozprostírají mokřady a tato krajina je známá svou pozoruhodnou flórou a faunou.

- jap -

Článek byl zobrazen 11 429 krát.

Kontextová reklama

 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA 2020

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

ARMÉNIE A GRUZIE - krásky Kavkazu

Arménie a GruziePoznejte krásy nejstarších křesťanských zemí, zachovalé památky, okouzlující krajinu i vynikající gastronomii. S poutavým českým výkladem a vstupnými v ceně zájezdu. CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2020

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2020 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Levné ubytovní v Černé Hoře

Stovky hotelů, penzionů a dalších ubytovacích kapacit v Černé Hoře. Rezervace ubytování online a v češtině. Najít si ubytování v zahraničí nikdy nebylo tak snadné ...

Zájezdy do Černé Hory

Bohatá nabídka pobytových i poznávacích zájezdů do Černé Hory za mimořádné ceny. Last minute nabídky českých i německých CK.

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko