Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

V Sutomore plavky nepotřebujete

Na černohorské Barské riviéře se rozkládá oblíbené turistické letovisko Sutomore, které se proslavilo svými jedinečnými plážemi. Dnes již zdaleka nevypadá jako zapomenutá rybářská osada, kterou až do 70. let minulého století skutečně bylo. Současné Sutumore nabízí vše, po čem moderní turista během své dovolené může toužit.

Sutomore najdeme asi 20 km jižně od města Petrovac, pouhých 6 km od dalšího vyhlášeného přímořského střediska Baru. Rozrostlo se v Sutomorském zálivu, který je z jedné strany lemován plážemi a ze strany druhé jej ohraničují mohutné hory masivu Sozina. Dominantním vrcholem je Sutorman dosahující nadmořské výšky 805 metrů. Právě zdejší hory zabraňují postupu škaredého počasí z vnitrozemí k pobřeží. Celá tato oblast vyniká mimořádně příznivými klimatickými podmínkami, které zajišťují jak dostatek tepla a slunce, tak i bohatou zeleň. Ve městě samotném i v jeho okolí roste bujná středomořská vegetace. V Sutomore je soustředěno nejvíce hotelů a různých dalších ubytovacích kapacit z celé Barské riviéry, letovisko je tak považováno za jakési předměstí či rekreační oblast náležející k Baru. 

Sutumore, Černá Hora

V Sutomore však kromě hotelů najdete i památky, tou nejvýznamnější a nejstarší je kostel sv. Tekly pocházející z 8. století. Kostel však prošel v minulosti mnoha přestavbami a opravami, jeho dnešní podoba tak pochází z 19. století. Svatostánek je zajímavý tím, že ukrývá dva oltáře, jeden je určen pro pravoslavné věřící a druhý pro katolíky. Nedaleko centra města se na kopci Golo Brdo rozkládají pozůstatky turecké pevnosti Tabija, která je památkou na období osmanské nadvlády. Z pevnosti se naskýtají nádherné výhledy na nedaleké pobřeží, Jaderské moře i zalesněné hory. Oblíbeným místem pěších výletů je rovněž kopec Haj Nehaj zvedající se severozápadně od centra Sutomore do výšky 232 metrů nad moře. Na jeho vrcholu stávala v minulosti rozlehlá pevnost stejného jména - Tvrdjava Haj Nehaj. V 15. století ji zde postavili Benátčané a později byla opevněna Turky. Součástí pevnosti je kostel sv. Demetria, v němž se stejně jako v kostele sv. Tekly nachází dva oltáře.

Velkým lákadlem Sutomore jsou však především pláže. Hlavní písčito-oblázková pláž lemuje letovisko po celé jeho délce. Podél pláže vede pobřežní promenáda plná obchodů, restaurací, barů a kaváren. Je centrem společenského života a ožívá zejména se setměním. Pláž je dlouhá 1300 metrů a během hlavní letní sezóny bývá docela přeplněná. Na jihu je zakončena poloostrovem Ratac, kterému vévodí benediktinský klášter Panny Marie Ratacké z 11. století. Jelena Anžuská, která byla manželkou krále Uroše I. nechala v areálu kláštera vystavět baziliku Razvirogati. V 16. století byl však klášter vypleněn Turky a během druhé světové války dílo zkázy dokonali Němci, kteří z něj udělali vojenskou pevnost. Samotný poloostrov Ratac je známý také svou nudistickou pláží, která je sice skalnatá a kamenitá, ale příznivcům naturismu to nijak nevadí. Mohou se tak, jak je Pánbůh stvořil, placatit na kamenech nebo koupat v moři. 

Sutumore, Černá Hora

V blízkosti města je možné navštívit ještě jednu skalnatou pláž nazývanou Maljevik, která poskytuje také dostatek soukromí. Možná i zde občas narazíte na nějakého naháče. Nedaleko za hranicemi letoviska jsou pak ještě pláže Štrbina a Zaljiv galeba. Ve vzdálenosti cca 5 km od Sutomore je možné navštívit Královninu pláž (Kraljičina plaža), kterou si oblíbila jugoslávská královna Marije Karađorđević. Její nevýhodou je fakt, že je dostupná pouze z moře. Pravidelně k ní však připlouvají lodě z Petrovace i Sutomore, které jsou plné výletníků. Královnina pláž je jako jedna z mála v oblasti písečná. Dělí se na placenou část, kde jsou lehátka i bar a na volnou část, kde si může každý lehnout na vlastní deku. 

Jaderské moře u Sutomore vyniká krásně čistou vodou, proto si jej oblíbili nejen rekreační plavci, ale také milovníci vodních sportů. Zvláště oblíbené je potápění, protože kromě krásných mořských živočichů můžete během pobytu pod vodou objevit i četné pozůstatky starověkých památek. Na hlavní pláži je také možné si půjčit vodní skútry, čluny, zaplatit si jízdu na vodních lyžích, nafukovacím banánu a podobných atrakcích. 

Sutomore je v současnosti jedním z nejnavštěvovanějších letovisek Černé Hory. Přijíždí sem jak zamilované páry, tak i party kamarádů či rodiny s dětmi. Každý si zde najde to své a může si vychutnat pohodovou a ničím nerušenou dovolenou u moře. O oblibě letoviska svědčí fakt, že počet turistů během letních měsíců několikanásobně převyšuje počet obyvatel, kterých je kolem 3 tisíc.

- jap -

Další články z Černé Hory:
Černá Hora - národní parky, moře a další lákadla 
Barská riviéra 
Tajemná Černá Hora 
Podgorica - hlavní město Černé Hory 
Budva - nejslavnější černohorské letovisko

Článek byl zobrazen 9 510 krát.

Kontextová reklama

 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

ARMÉNIE A GRUZIE - krásky Kavkazu

Arménie a GruziePoznejte krásy nejstarších křesťanských zemí, zachovalé památky, okouzlující krajinu i vynikající gastronomii. S poutavým českým výkladem a vstupnými v ceně zájezdu. CK TILIA.

ZÁJEZDY ON-LINE 2020/2021

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2020 a 2021 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Levné ubytovní v Černé Hoře

Stovky hotelů, penzionů a dalších ubytovacích kapacit v Černé Hoře. Rezervace ubytování online a v češtině. Najít si ubytování v zahraničí nikdy nebylo tak snadné ...

Zájezdy do Černé Hory

Bohatá nabídka pobytových i poznávacích zájezdů do Černé Hory za mimořádné ceny. Last minute nabídky českých i německých CK.

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko